Kevin Lee, a top contender in the UFC’s lightweight division, will step into the analyst role this coming Saturday at UFC Fight Night 133.

Lee will work alongside Karyn Bryant, Kenny Florian and UFC welterweight champion Tyron Woodley on the FOX Sports 1 desk to break things down from Boise, Idaho.

Brendan Fitzgerald and Jimmy Smith are on the call for the card, which marks the debut for the Octagon in Boise.

In the main event, former heavyweight champion Junior Dos Santos (18-5) attempts to stop the rise of Bulgarian powerhouse Blagoy Ivanov (16-1, 1NC). Owner of wins over Stipe Miocic, Cain Velasquez, Frank Mir, Mark Hunt and Ben Rothwell, “Cigano” fell short of regaining his crown in his UFC 211 rematch with Miocic.

On Saturday, he can get back in line for another shot at the title with a win over UFC newcomer Ivanov, who brings a stellar 16-1, 1NC record into his first Octagon bout.

No. 15-ranked bantamweight Eddie Wineland (23-12-1) faces No. 13 Alejandro Perez (22-6-1), while No. 10 featherweight Darren Elkins (24-5) battles Alexander Volkanovski (17-1). Justin Scoggins (11-4) takes on Said Nurmagomedov (11-1) in a flyweight thriller, and Kurt Holobaugh (17-4) and Raoni Barcelos (11-1) lock horns in a featherweight showdown.

Sage Northcutt (10-2) tangles with Zak Ottow (16-5) in a welterweight scrap. Featherweights Dennis Bermudez (17-8) and Rick Glenn (20-5-1) fight, while Randy Brown (10-2) and Niko Price (11-1, 1NC) square off at 170 pounds. No. 12 featherweight Myles Jury (17-2) welcomes back Chad Mendes (17-4), and No. 6 Cat Zingano (9-3) and No. 7 Marion Reneau (9-3-1) open the main card with an exciting bantamweight clash.

The post-fight show will also air on FS1 with Laura Sanko providing on-site interviews.

MAIN CARD (FOX Sports 1/10 p.m. ET)

Heavyweight: Junior dos Santos vs. Blagoy Ivanov

Welterweight: Zak Ottow vs. Sage Northcutt

Featherweight: Dennis Bermudez vs. Rick Glenn

Featherweight: Chad Mendes vs. Myles Jury

Female Bantamweight: Cat Zingano vs. Marion Reneau

PRELIMINARY CARD (FOX Sports 1/8 p.m. ET)

Bantamweight: Eddie Wineland vs. Alejandro Perez

Featherweight: Darren Elkins vs. Alexander Volkanovski

Flyweight: Justin Scoggins vs. Said Nurmagomedov

Welterweight: Randy Brown vs. Niko Price

PRELIMINARY CARD (UFC Fight Pass/6:15 p.m. ET)

Female Flyweight: Liz Carmouche vs. Jennifer Maia

Featherweight: Kurt Holobaugh vs. Raoni Barcelos

Bantamweight: Mark de la Rosa vs. Elias Garcia

Strawweight: Jessica Aguilar vs. Jodie Esquibel