twitter google

The Fight Network Upcoming MMA, Kickboxing Events For The Week

the fight network

Here’s a look at the upcoming schedule for The Fight Network, which includes live programming and previous fights from both the world of MMA and kickboxing.


7:00 p.m. ET – Xtreme Fighting Championships – Florida-based professional MMA featuring top Americans prospects, international stars and UFC veterans.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

9:00 p.m. ET – BRACE: Tournament Season 1 Final – Featuring Corey Nelson vs. Steve Micallef from Nov. 22, 2014 in Canberra, Australia.


3:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

4:00 a.m. ET – Rocktagon MMA – Professional and amateur MMA from the Buckeye State featuring the next generation of stars.

6 p.m. ET – Best of Cage Rage – Classic matches from the world-renowned U.K. promotion featuring Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.

7 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Fight Network’s staple news program covering all the big stories in the combat sports world.

7:30 p.m. ET — Fighting Spirit MMA – Compilation of fights from across the globe, including SFL, BAMMA, Cage Warriors, EFC Africa, KSW, UCMMA and WFC.

9:00 p.m. ET – Cage Warriors Fight Night – Cage Warriors 58 featuring Michal Andryszak vs. Ion Cutelaba, James Brum vs. Ruslan Abiltarov and Pavel Kusch vs. Chris Scott from Aug. 24, 2013.

11 p.m. ET – MMA Meltdown with Morency – Gabriel Morency reports on all the latest odds, news and rumors from the MMA world, plus exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Coverage of amateur wrestling events with exclusive footage, interviews, analysis and behind-the-scenes action.


12:30 a.m. ET — Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

1:30 a.m. ET – Tuff Girls – Reality series featuring female Muay Thai fighters on their journey to win a championship in Thailand under renowned trainer Master Toddy.

2:00 a.m. ET – Ultimate Challenge MMA Fight Night – UCMMA 23: Go 4 It – Featuring John Maguire vs. Peter Irving from Sept. 17, 2011 in London, UK.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Professional MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Enfusion Season 3 – Fighters from 18 different countries compete in the 85 kg MAX category in Orchid, Macedonia as they love and train together in their quest for a kickboxing title.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

9:00 p.m. ET – DEEP: Jewels 4 – Featuring Takayo Hashi vs. Shizuka Sugiyama and Mei Yamaguchi vs. Yukiko Seki from May 18, 2014 in Tokyo, Japan.

11:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professional and get experience needed to succeed at a higher level.


7:00 a.m. ET – ONE FC 23: Warrior’s Way LIVE (Canada only) – Featuring Bibiano Fernandes vs. Dae Hwan Kim for the ONE FC bantamweight title, plus Brandon Vera vs. Igor Subora from Manila, Philippines.

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – Chronicling classic kickboxing battles from Europe featuring Badr Hari, Daniel Ghita and Melvin Manhoef.

2:00 a.m. ET — Pancrase Fight Night – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP: Featuring classic fights from Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET –Best of Jewels – Fights from the all-female Japanese mixed martial arts league.

6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ET – LIVE broadcast of UFC 181: Hendricks vs. Lawler 2 Weigh-in from Las Vegas.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Urijah Faber – Host John Ramdeen chats with UFC bantamweight superstar Urijah Faber about his upbringing and evolution in the sport.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team mixed martial arts inside a 12m X 12 m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ET – KSW 21: Khalidov vs. Grove – Featuring Mamed Khalidov vs. Kendall Grove and Michal Materia vs. Rodney Wallace from Dec. 1, 2012 in Warsaw, Poland.

10:00 p.m. ET – RFA 21: Juusola vs. Baghdad LIVE (Canada only) – Featuring Zach Juusola vs. Mehdi Baghdad for the vacant RFA lightweight title from Costa Mesa, Calif.


6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Patrick Cote and Chris Horodecki in action from TKO 13 and TKO 25, respectively.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Tyson Griffin vs. Cody Williams from Gladiator Challenge 36.

10:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

4:00 p.m. ET – BAMMA 17 LIVE (Canada only) – Featuring Colin Fletcher vs. Michael Brightmon and Walter Gahadza vs. Mickael Lebout from Manchester, England.

6:30 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.

7:00 p.m. ET –Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of fights from across the globe, including Legend FC, SFL, BAMMA, Cage Warriors, KSW, UCMMA and WFC.

9:00 p.m. ET – Final Fight Championship 13 MMA: Wolf vs. Milinkovic – Featuring Ruben Wolf vs. Sasa Milinkovic in MMA action from June 6, 2014 in Zadar, Croatia.

11:00 p.m. ET – Final Fight Championship 13 Kickboxing: Jurkovic vs. Tavares – Featuring Igor Jurkovic vs. Luis Tavares in kickboxing action from June 6, 2014 in Zadar, Croatia.


1:00 a.m. ET – LIVE broadcast of UFC 181: Hendricks vs. Lawler 2 Post-Fight Press Conference from Las Vegas.

11:00 a.m. ET — Best of ADCC Submission Fighting – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronald Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET — Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger 20 – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

11:00 p.m. ET – Enfusion Live: London – Featuring Ali Gunyar vs. Grega Smole, Andrew Tate vs. Marlon Hunt and Michael Wakeling vs. Abraham Roqueni in kickboxing action from June 29, 2013 in London, UK.