twitter google

Fight Network Schedule Of MMA, Kickboxing Events

fight network

Here’s the up-to-date schedule of events to be broadcast on Fight Network.

The network airs MMA and kickboxing cards, along with best of shows and more.

Tuesday, Jan. 6

7:00 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

7:30 p.m. ET — Xtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

9:00 p.m. ET – Enfusion #23: Bulaid vs. Zairov – Featuring Illias Bulaid vs. Zahid Zairov for the 67 kg world title from Dec. 21, 2014 in Gennep Nijmegen, Netherlands.

Wednesday, Jan. 7

2:00 a.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and more.

3:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star’s top prospects in the cage.

4:00 a.m. ET – Rocktagon MMA – Professional and amateur MMA from the Buckeye State of Ohio featuring the next generation of stars.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring class fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings from the MMA world with exclusive analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Fight Spirit MMA – Compilations of international MMA fights from ONE FC, UCMMA, KSW, WFC, FFC, BAMMA, EFC Africa, and more.

9:00 p.m. ET — Cage Warriors FC: Fight Night 9 – Featuring Bruno Carvalho vs. Gael Grimaud and Faycal Hucin vs. Che Mills from Oct. 25, 2013 in Amnan, Jordan.

11:00 p.m. ET — MMA Meltdown with Gabriel Morency – Morency breaks-down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, Jan. 8

1:30 a.m. ET – Ultimate Challenge MMA 27: Bittong vs. Smith – Featuring Neil Bittong vs. Ben Smith and Michael Page vs. Miguel Bernard from Apr. 7, 2012 in London.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Professional MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Jyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Enfusion Season 3 – Fighters from 18 different countries compete in the 85 kg MAX category in Ohrid, Macedonia as they live and train together in their quest for a kickboxing title.

9:00 p.m. ET – DEEP: 68 Impact – Featuring Yuki Motoya vs. Tatsumitsu Wada, Michihiro Omigawa vs. Peter Cepeda and Kazunori Yokota vs. Yusuke Kagiyama from Aug. 23, 2014 in Tokyo.

Friday, Jan. 9

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring class fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET – Best of Jewel – Classic fights from the all-female Japanese MMA league, Jewels.

6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Professional MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m-by-12m arena with three levels.

9:00 p.m. ET — KSW 23: Khalidov vs. Manhoef – Featuring Mamed Khalidov vs. Matt Melvin Manhoef, Sean McCorkle vs. Mariusz Pudzianowski, and Kendall Grove vs. Michal Materia from June 8, 2013 in Gdansk, Poland.

Saturday, Jan. 10

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Ivan Menjivar vs. Jeff Curran from UCC10 and Damacio Page vs. Thierry Quenneville from TKO 25.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Joe Stevenson vs. Edwin Dewees from Gladiator Challenge 4.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Battlegrounds MMA: O.N.E. – Featuring a one-night, single-elimination MMA tournament, showcasing Roan Carneiro, Brock Larson, Cody McKenzie, Trey Houston, Jesse Taylor and other from Oct. 3, 2014 in Tulsa, OK.

Sunday, Jan. 11

9:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

10:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

11:00 a.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world, featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

7:00 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.