twitter google

Fight Network Schedule For This Coming Week

fight network

Check out the complete Fight Network schedule of events for the upcoming week.

Among the highlights include the the Best of Cage Rage on Thursday, a replay of DEEP: 69 Impact and plenty more.

Tuesday, Jan. 13

12:30 p.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

7:00 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

9:00 p.m. ET – Journey Fight Series 10 – Featuring Chris McMillan, Ben Pride, Matt Speciale and Manny Andrew in tournament action from Calgary.

Wednesday, Jan. 14

2:00 a.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and more.

3:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star’s top prospects in the cage.

4:00 a.m. ET – Rocktagon MMA – Professional and amateur MMA from the Buckeye State of Ohio featuring the next generation of stars.

Thursday, Jan. 15

1:30 a.m. ET – Ultimate Challenge MMA 28: Bostwick vs. Facey – Featuring Jke Bostwick vs. Jermaine Facey from May 26, 2013 from London.

6:00 a.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Professional MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Jyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Enfusion Season 3 – Fighters from 18 different countries compete in the 85 kg MAX category in Ohrid, Macedonia as they live and train together in their quest for a kickboxing title.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

9:00 p.m. ET – DEEP: 69 Impact – Featuring Yoshiyuki Nakanishi vs. Ryuta Sakurai and Mizuto Hirota vs. Masakazu from Oct. 26, 2014 in Tokyo.

Friday, Jan. 16

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring class fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET – Best of Jewel – Classic fights from the all-female Japanese MMA league, Jewels.

6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Professional MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m-by-12m arena with three levels.

9:00 p.m. ET — KSW 14: Pudzianowski vs. McCorkle 2 – Featuring Mariusz Pudzianowski vs. San McCorkle, plus Karol Bedorf vs. Pawel Nastila from Sept. 28, 2013 in Lodz, Poland.

Saturday, Jan. 17

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Hatsu Hioki’s epic battle against Mark Hominick from TKO 25, plus Martin Desilets in action.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Robert Ferguson from Gladiator Challenge 7.

10:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

6:30 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks-down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Final Fight Championship 10 Kickboxing: Kreshnik vs. Belosevic – Featuring Rustemi Kreshnik vs. Dino Belosevic in kickboxing action from Dec. 13, 2014 in Skopje, Macedonia.

Sunday, Jan. 18

10:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

11:00 a.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world, featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

4:00 p.m. ET – KSW 29: Khalidov vs. Cooper – Featuring Mamed Khalidov vs. Brett Cooper and Mariusz Pudzianowski vs. Pawel Nastula from Dec. 6, 2014 in Krakow, Poland.

7:00 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.